Dengeli Beslenme

D Vitamini Eksikliğini Anlamak

D vitamini hakkında bir çok faydası olduğuna dair yazılar görmüş olmanız muhtemeldir. İnsan vücudunda 206 kemik bulunur. Bebekliğimizde 300’den fazla olan kemik sayımız biz büyüdükçe kaynaşmaya ve sayısı düşmeye başlar. Yetişkin bir insan haline geldiğimizde ise 206 kemik haline gelmektedir. Bu 206 kemiğin dışında dişlerimiz ve kas gruplarımızın gelişimleri için de D vitaminine ihtiyaç duyarız. İnsan vücudu D vitaminini dışarıdan temin etmektedir. Eksik alınan D vitamini vücudumuzun ihtiyacı olan fosfor ve kalsiyumun vücut tarafından emilmesini ve faydalanmasını engellemektedir. Peki D vitamini eksikliğini anlamak için ne yapmalıyım? D vitamini eksikliğini anlamanın en kesin sonuç alabileceğiniz yöntemi kan testi yaptırmaktır. Ancak vücudumuz çok akıllıca yaratılmıştır ve bize eksiklik duyduğu şeyleri aslında bazı işaretler ile vermektedir. Gün içerisinde bacak ve kollarınızda güçsüzlük hissetmek bunların başında gelmektedir. D vitamini protein sentezinde önemli bir görev aldığı için kendinizi güçsüz hissetmeniz D vitamini eksikliğinin önemli bir bulgusu olabilmektedir.

D vitamini alabilmek için güneşlenmek çok önemlidir ancak ülkemizde %70 oranında bir D vitamini eksikliği görülmektedir. Genel olarak bakıldığında D vitamini içeren besinlerin tüketilmesi azalmış bulunmaktadır. Dünya genelinde en fazla D vitamini eksikliği kanada’da görülmektedir ve vitamin eksikliği sıralarında D vitamini eksikliği başları çekmektedir. D vitamini eksikliğinin en büyük hasarları çocuklarda raşitizm hastalığına neden olması, yaşlılarda ise kemik erimesine neden olmasıdır. Sağlıklı bir iskelet düzeni için kalsiyum ve D vitamini eksikliği olmamalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli D vitamini alan yaşlılarda düşme gibi durumlarda kemik kırılması ve hasarının %20 ila %30 arasında düştüğü gözlemlenmiştir. Herbalife Xtra-Cal vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyum ve D vitamini ihtiyacımızı karşılamaktadır.

Peki D vitamini fazla alınması durumlarında neler olur? D vitaminini fazla almak da kandaki kalsiyum miktarında artışa neden olur ve bu da böbrekte taş oluşumuna ve kalp, böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir. D vitamini ihtiyacımızı giderebileceğimiz yiyeceklerin ortalama olarak 100 gramının %10’u kadarı D vitamini içerir ve bu durumda kolestrolümüzün artmasına neden olabilir. D vitamini içeren besinler başta süt, kefir, ayran ve yogurt olarak çıksa da özellikle ton balığı, uskumru, somon, istiridye, balık yağı, ısırgan otu ve yumurta sarısında da bol miktarlarda bulunur. Ancak bu besinlerin de besin değerlerinin son dönemlerde çok düşmesi takviye edici gıdalar almamızın ihtiyacını arttırmış olmakla birlikte Herbalife bu durumları göz önüne alarak ihtiyaca uygun Herbalife ürünleri geliştirmiştir.

Vücut geliştirme diye tabir edilen fitness sporu yapan sporcular başta olmak üzere tüm spor branşlarında çalışmalar yapan sporcuların özellikle bu konuyu dikkate alması gerekmektedir. Sporcu ürünleri ile bu eksiklerini takviye ederek gelişimlerini hızlandıran sporcular en iyi sporcu ürünleri olan herbalife sporcu ürünleri ile başarılı bir spor hayatı geçirmesini sağlayabilmektedirler. Özellikle hacimli bir vücut yapısına sahip sporcuların çoğunda D vitamini eksiklikleri görülmektedir. 20 – 39 yaş arasındaki kişilerin D vitamini eksikliği çok yüksek seviyelerde seyretmektedir. D vitamini eksikliğinizi anlayabilmek için ağırlık antremanlarınızda kendinizi güçsüz hissedip hissetmediğinize bakmak büyük ölçüde bunu anlamanızda yardımcı olacaktır. Bu durumu araştıran ingiliz araştırmacıların ortak yorumu, kas liflerimizin arasındaki D vitamini reseptörlerimizin protein sentezi ve kas gelişimi için temel taşlarından olması gösterilmektedir. Yeterince D vitamini alınmaması ise kas kütlenizin kayıplar vermesine ve kas kütlenizi koruyamamanıza neden oluyor. Bu durumlar dolayısıyla Herbalife D vitamini takviyesi ile karşılamanız ve günlük en az 20 dakika bacak ve kollarımızın güneş görmesini sağlayarak uv ışınları ile D vitamini sentezini yapması ile vücudumuzun ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir